Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Zagrożone wydobycie ropy ze złoża Kaszagan

e-petrol.pl
2021-04-12 / 09:45
Zagrożone wydobycie ropy ze złoża Kaszagan

Wysychające Morze Kaspijskie jest obecnie realnym zagrożeniem dla wydobycia ropy z jednego z największych złóż węglowodorów Kazachstanu. Potrzebne są kosztowne działania, aby utrzymać eksploatację ze złóż w tym regionie.

Jak przypomina BiznesAlert.pl, złoże Kaszagan było jednym z największych odkryć zasobów ropy naftowej na świecie. Wydobycie rozpoczęło się w 2013 r., po 13 latach przygotowań. Według szacunków, wydobywalne zasoby ropy naftowej znajdujące się pod dnem Morza Kaspijskiego wynoszą 13 mld baryłek. Wydobycie projektowe sięga 400 tys. baryłek ropy dziennie. Poza ropą, znajdują się tam złoża gazu. 

Obecnie problemem związanym z eksploatacja tego złoża jest wysychające Morze Kaspijskie. W wyniku utraty wody, zmniejsza się i tak niska już głębokość akwenu w tamtym miejscu.

Aby zaradzić problemowi, operator pola naftowego, spółka North Caspian Operating Company, podjęła decyzję o przeprowadzeniu prac pogłębienia korytarzy żeglugowych w obszarze pola Kaszagan. W ramach prac ma zostać przekopanych łącznie 56 km szlaków żeglugowych o szerokości od 80 do 115 m. Dodatkowo w ramach prac powstać ma 10 zbiorników, które pozwolą na zawracanie statkom o średnicy 350-380 m - czytamy w BiznesAlert.pl. Jeśli działania nie zostaną zrealizowane, to konieczne stanie się zakończenie eksploatacji złoża do 2026 r.
Słowa kluczowe: Kaszagan, Morze Kaspijskie

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.