Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

BP chce realizować największy projekt wodorowy w Wielkiej Brytanii

e-petrol.pl
2021-03-19 / 09:42
BP chce realizować największy projekt wodorowy w Wielkiej Brytanii

W północno-wschodniej Anglii w rejonie Teesside planuje się produkować do 1 GW tzw. niebieskiego wodoru rocznie. Rząd Wielkiej Brytanii postawił sobie za cel stworzenie 5 GW mocy produkcyjnych wodoru w kraju do 2030 roku.

W ten sposób projekt BP H2Teesside będzie odpowiadał za 20 proc. brytyjskiej zdolności produkcyjnej wodoru. Projekt Teesside ma również na celu transformację energetyczną i dekarbonizację regionalnej gospodarki, stworzenie nowego klastra przemysłowego z dodatkowymi miejscami pracy oraz rozwój regionu jako pierwszego i głównego węzła transportowego dedykowanego dostawom wodoru w Wielkiej Brytanii.

BP ogłosił plany stworzenia największej w kraju zakładu produkcji niebieskiego wodoru: firma planuje osiągnąć moc 1 GW rocznie do 2030 roku. Koncern twierdzi, że projekt będzie wychwytywał i składował do 2 milionów ton dwutlenku węgla rocznie, co odpowiada emisji ogrzewania z miliona gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii. Niebieski wodór jest wytwarzany przez konwersję gazu ziemnego na wodór i CO₂. Następnie dwutlenek węgla jest wychwytywany i przepompowywany do magazynu. Wodór wyprodukowany w ramach projektu zapewni czystą energię dla przemysłu i domów, a także będzie używany jako paliwo dla ciężarówek.

Ostateczna decyzja inwestycyjna w sprawie projektu H2Teesside spodziewana jest na początku 2024 r. BP przygotowuje studium wykonalności projektu i bada technologie, które pozwolą wychwycić do 98 proc. emisji dwutlenku węgla w procesie produkcji wodoru. Zakład ma zostać oddany do użytku w 2027 roku. W przyszłości przedsiębiorstwa przemysłowe w regionie spodziewają się przejścia na wodór zamiast gazu ziemnego, co zmniejszy ich ślad węglowy i zapewni dekarbonizację gospodarki Teesside. BP podpisało już umowy z potencjalnymi odbiorcami wodoru w ramach nowego projektu.
Słowa kluczowe: BP, niebieski wodór, Teesside

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.