Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Irak nie skorzysta z chińskiej oferty na sprzedaż ropy

e-petrol.pl
2021-02-23 / 09:43
Irak nie skorzysta z chińskiej oferty na sprzedaż ropy

Irak zdecydował się nie podpisywać umowy na dostawy ropy naftowej z chińską spółką państwową Zhenhua Oil Co. Umowa została „odroczona do odwołania”, powiedział w wywiadzie minister finansów Ali Allawi, nie podając jednak więcej szczegółów.

Irak, którego gospodarka chwieje się po zeszłorocznym załamaniu cen ropy, w listopadzie zwrócił się do handlujących ropą o złożenie ofert na pięcioletnią umowę na dostawy ropy. Bagdad zaproponował dostarczanie 4 milionów baryłek miesięcznie, czyli około 130 000 dziennie, przy czym kupujący miał zapłacić z góry za jeden rok dostaw.

Umowy z przedpłatą są rzadkie w świecie ropy naftowej, a propozycja Iraku miała na celu poprawę sytuacji finansowej kraju.  Agencja Bloomberg w grudniu podała, że przetarg wygrało chińskie przedsiębiorstwo Zhenhua Oil Co., spółka zależna Norinco z branży obronnej.

Władze Iraku zdecydowały się jednak nie podpisywać umowy, z uwagi na systematyczne stabilizowanie się sytuacji na rynku surowcowym i systematyczne wzrosty cen ropy na giełdach.
Słowa kluczowe: Chiny, Irak

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.