Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Większe plany inwestycyjne norweskich firm surowcowych

e-petrol.pl
2021-02-18 / 09:32
Większe plany inwestycyjne norweskich firm surowcowych

Norweskie firmy naftowe i gazowe w ciągu ostatnich kilku miesięcy zwiększyły swoje budżety inwestycyjne na 2021 r., ale nadal planują wydać mniej niż w ubiegłym roku. Spodziewają się także spadku nakładów inwestycyjnych w 2022 r.

Badanie przeprowadzone przez Norweskie Narodowe Biuro Statystyczne (SSB), cytowane przez agencję Reutera, wykazało, że inwestycje w sektorze ropy i gazu w 2021 r. mają wynieść 173,6 mld NOK (20,5 mld USD).

Wzrost inwestycji następuje jednocześnie z ożywieniem wydobycia ropy. Pod koniec ubiegłego roku Norwegia zrezygnowała z dobrowolnych cięć produkcji i już w styczniu jej wolumen zwiększył się o 8,1 proc. w stosunku do grudnia, do 2,137 mln baryłek dziennie. Ponadto w 2020 roku norweski parlament przyjął program tymczasowych zachęt podatkowych, aby pobudzić inwestycje w ropę i gaz.

Zakładany spadek w 2022 r. wynika głównie z niskich szacunków dotyczących zagospodarowania pól naftowych. Jest związany z planowanym ukończeniem większej liczby inwestycji w 2021 r. lub na początku 2022 r. – ocenia SSB.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.