Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

BP likwiduje dział poszukiwań złóż

e-petrol.pl
2021-01-26 / 09:38
BP likwiduje dział poszukiwań złóż

Reorganizacja w koncernie paliwowym BP nabiera tempa. Firma zwalnia setki specjalistów i ogranicza inwestycje w poszukiwania geologiczne w ramach kursu dekarbonizacji.

Po ponad 100 latach, po odkryciu w maju 1908 r. pierwszego złoża ropy, koncern naftowy odwraca się od swojego kluczowego surowca. Stopniowa rezygnacja z paliw kopalnych i kierowanie w stronę odnawialnych źródeł energii będzie kosztować sporo miejsc pracy.

Mniej niż 100 geologów, inżynierów i naukowców z siedmiuset pozostało w grupach badawczych BP – podaje agencja Reutera, powołując się na źródła w firmie. Setki specjalistów opuściło działy zajmujące się poszukiwaniem ropy naftowej, przeszło do nowych zespołów niskoemisyjnych lub zostało zwolnionych.

Wcześniej koncern BP ogłosił, że w ramach restrukturyzacji likwiduje ok. 10 tys. miejsc pracy, czyli ok. 15 proc. pracowników. Te cięcia są największe wśród europejskich głównych koncernów naftowych, w tym Royal Dutch Shell i Total.

Zmniejszono również koszty prac poszukiwawczych - do około 350-400 mln USD rocznie. To mniej więcej połowa z tego, co BP wydało w 2019 r. i mniej niż jedna dziesiąta w porównaniu do 4,6 mld USD, które koncern wydał na poszukiwania w 2010 r.
Słowa kluczowe: BP

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.