Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Ekolodzy przeciwni norweskim planom wydobywczym

e-petrol.pl
2021-01-14 / 09:33
Ekolodzy przeciwni norweskim planom wydobywczym

Już nie tylko ropa naftowa i gaz to surowce, po które chce sięgać norweski przemysł wydobywczy. Najnowsze plany tego kraju są związane z odkrywaniem morskich głębin w poszukiwaniu złóż cennych pierwiastków, niezbędnych do rozwoju elektromobilności.

Norwegowie ogłosili, że rozpoczynają proces przygotowań do badania oddziaływania na środowisko, które jest niezbędne dla uruchomienia poszukiwań i wydobycia. Kraj wiąże duże nadzieje związane ze wzrostem zapotrzebowania na „ekologiczne technologie”.

Norweskie ministerstwo ds. ropy i energetyki poinformowało agencję Reutera, że już w 2023 może zacząć się proces koncesjonowania firm zajmujących się wydobyciem głębinowym. Czyniłoby to z Królestwa jeden z pierwszych krajów na świecie, który surowce potrzebne do rozwoju elektromobilności, morskich farm wiatrowych czy instalacji fotowoltaicznych, pozyskiwać będzie z morskiego dna.

Pomysły te od razu jednak wzbudziły obawy środowisk ekologów, którzy wezwali do wprowadzenia moratorium na wydobycie głębinowe, dopóki nie będzie więcej wiadomo na temat gatunków żyjących na dnie morskim i potencjalnego wpływu na nie. Greenpeace poszedł dalej i wezwał do stałego zakazu tego typu działalności.
Słowa kluczowe: Norwegia

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.