Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software

Litewski azyl dla podejrzanego w sprawie zanieczyszczenia ropy

e-petrol.pl
2020-07-24 / 09:42
Litewski azyl dla podejrzanego w sprawie zanieczyszczenia ropy

W zeszłym roku doszło do zanieczyszczenia rurociągu "Przyjaźń". W ramach śledztwa w tej sprawie na Litwie zatrzymano dyrektora generalnego firmy Samartransneft-Terminal Romana Rużeczko. Teraz kraj ten udzielił mu azylu politycznego.

W czwartek wysoka rangą litewska urzędniczka ds. migracji potwierdziła, że Litwa już w marcu udzieliła azylu politycznego podejrzanemu w rosyjskim śledztwie w sprawie zanieczyszczenia w zeszłym roku rurociągu. Rużeczko został zatrzymany na Litwie w lipcu zeszłego roku, gdyż był poszukiwany przez Interpol, a Rosja zabiega o jego ekstradycję.

Prokuratura rosyjska oskarżyła Rużeczkę i kilka innych osób o spisek przestępczy w celu zanieczyszczenia sieci rurociągów. Adwokat Rużeczki powiedział agencji Reutera, że jego klient ubiegał się o azyl, twierdząc, że nie będzie miał w Rosji uczciwego procesu.  

Nabywcy zanieczyszczonej ropy m.in. z Niemiec, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Białorusi domagają się od Rosji odszkodowań wysokości kilkudziesięciu milionów dolarów.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.