Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software

Kolejki tankowców czekają na rozładunek

e-petrol.pl
2020-07-24 / 09:41
Kolejki tankowców czekają na rozładunek

Chiny postanowiły wykorzystać wyjątkową sytuację na rynku ropy i po bezprecedensowym spadku cen tego surowca wywołanym pandemią zaczęły kupować ropę na potęgę. Teraz doprowadziło to do sytuacji, że chińskie porty zalała tania ropa, a zatory tankowców na wschodnim wybrzeżu są coraz większe.

Wg szacunków Refinitiv (firma analityczna, globalny dostawca danych) 23 lipca na rozładunek czekało około 120 milionów baryłek ropy. Jeszcze na początku tego miesiąca zator był o jedną trzecią mniejszy – na rozładunek czekało 80 mln baryłek.

Jeśli chodzi o chińskie wydobycie, to w okresie styczeń - czerwiec br. Państwo Środka wydobyło 97,15 mln ton ropy naftowej, co w ujęciu rok do roku oznacza wzrost o 1,7 proc. Wyższe wydobycie było także w samym czerwcu, kiedy to wiadomo było, że do Chin płynie tanio zakupiony surowiec. W ubiegłym miesiącu Chiny wydobyły 16,2 mln ton surowca, czyli o 0,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.  

Komercyjne zapasy ropy w tym kraju wynosiły na koniec czerwca 1,12 miliarda baryłek do końca – taka ilość ropy wystarczy, by chińskie rafinerie mogły pracować przez trzy miesiące na poziomie z 2019 r.

Nie jest pewne jak będzie rozwijała się sytuacja na rynku ropy i paliw gotowych w najbliższych tygodniach i miesiącach. Chińskie rafinerie pomimo napływających dostaw taniej ropy muszą ograniczać jej przerób, bo popyt na paliwa utknął w martwym punkcie i bardzo szybko zapełniają się magazyny z gotowymi paliwami. 

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.