Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software

W Europie ropa arabska wypiera rosyjską

e-petrol.pl
2020-05-20 / 09:44
W Europie ropa arabska wypiera rosyjską

Do tego roku rafinerie europejskie chętnie odbierały ropę z Rosji i nie było problemu ze zbytem surowca, jednak od niedawna marka Urals przestała być kupowana i odbiorcy zaczęli wybierać ropę z Arabii Saudyjskiej.

Międzynarodowa agencja Argus napisała w raporcie, że Europa tradycyjnie jest podstawowym kierunkiem zbytu rosyjskiej ropy. Jednak w marcu i kwietniu w warunkach agresywnej polityki cenowej, saudyjski koncern Saudi Aramco wypchnął z rynku dostawców Urals.

Powodem napływu arabskiej ropy na stary kontynent jest fakt, że najwięksi odbiorcy surowca z Azji i Pacyfiku z uwagi na epidemię koronawirusa, która rozpoczęła się tam najwcześniej ograniczyli odbiory. Producenci zatem musieli coś robić i np. Saudi Aramco zaproponowało Europie swój surowiec z rekordowymi zniżkami. Na chętnych nie musiało długo czekać. W kwietniu dostawy na europejski rynek ropy marki Arab Light (ropa tej marki stanowi połowę eksportu Arabii) wyniosły średnio 750 tys. baryłek dziennie. Rok wcześniej było to 570 tys. baryłek dziennie. Polska w kwietniu też zwiększyła zakupy Arab Light do 121,6 tys. baryłek dziennie – w marcu było to o 27,9 tys. baryłek dziennie mniej.  

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.