Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software

PKN Orlen oddał w Czechach największą instalację w branży petrochemicznej

e-petrol.pl
2020-04-02 / 09:36
PKN Orlen oddał w Czechach największą instalację w branży petrochemicznej

PKN Orlen podał, że właśnie zrealizował główną część inwestycji budowy instalacji Polietylenu 3 (PE3) w czeskim zakładzie Grupy Orlen w Litvínovie. To największa w historii czeskiej branży petrochemicznej i jednocześnie jedna z najnowocześniejszych instalacji produkcyjnych spółki Unipetrol. Produkowany tam polietylen znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, budowlanym czy chemii domowej.

Polietylen wykorzystywany jest do wytwarzania m.in. pojemników, w tym butelek, zbiorników, opakowań, czy rur. Moce produkcyjne nowej instalacji PE3, która zastąpi funkcjonującą obecnie jednostkę PE1, wyniosą 270 tys. ton rocznie.

- Zgodnie z zapowiedziami realizujemy kluczowe inwestycje w obszarze petrochemii, ale też rafinerii czy energetyki. Dążymy do dalszej dywersyfikacji działalności i wzmacniania pozycji we wszystkich segmentach, tak aby skutecznie reagować na wahania rynkowe. Obecna trudna sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa najlepiej pokazuje, że tylko silne i stabilne finansowo firmy będą mogły sprostać globalnej i regionalnej konkurencji. […] Finalizacja budowy instalacji polietylenu to istotne wzmocnienie naszej czeskiej firmy, ale też tamtejszego rynku - mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

W pierwszej kolejności odebrana została część instalacji wytwarzająca polietylen "naturalny" (tzw. Natural Line) dając możliwość wykorzystania pełnych mocy wytwórczych i produkcji zaawansowanych gatunków polietylenu naturalnego. Z kolei test gwarancyjny części instalacji wytwarzającej polietylen czarny (tzw. Black Line) zostanie wykonany w momencie zniesienia obostrzeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Inwestycja pomoże zwiększyć wykorzystanie instalacji olefin i umożliwi głębszą integrację produkcji petrochemicznej i rafineryjnej nie tylko w samej Grupie Unipetrol, ale również w całej Grupie Kapitałowej PKN Orlen.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.