Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Gaz łupkowy
Live Chat Software
Lotos Paliwa
Na Stacji Paliw. Magazyn branżowych inspiracji

Doświadczenie w polskich łupkach

polskielupki.pl
2015-07-09 / 09:58
Doświadczenie w polskich łupkach

W trakcie środowego posiedzenia sejmowej komisji gospodarki wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński powiedział, że polski projekt łupkowy przeszedł bolesną życiową weryfikację.

Posłowie na komisji pytali o perspektywy dla polskich łupków w związku z wyjściem z poszukiwań w Polsce wielkich zagranicznych koncernów. Brodziński wyjaśnił, że główną przyczyną wyjścia światowych potęg z polskich koncesji łupkowych jest sytuacja na rynku paliw: przede wszystkim ogromne spadki cen ropy naftowej i gazu. 

Do tego - jak przekonywał - interesy globalnych koncernów nie zawsze były tożsame z polskimi interesami. Główny Geolog Kraju dodał, że zostały w Polsce mniejsze zagraniczne firmy, poza tym gazu w łupkach szukają nasze rodzime przedsiębiorstwa PGNiG, Lotos Petrobaltic i PKN Orlen. W sumie jest to 11 podmiotów. 

Do dziś na poszukiwania gazu w łupkach wydano w Polsce 2,5 mld zł. Obecnie jest 40 koncesji na poszukiwania i rozpoznanie gazu w łupkach, rozpatrywanych jest kolejnych 13 wniosków.


Powiązane publikacje:

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.