Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Gaz łupkowy
Live Chat Software
Lotos Paliwa
Na Stacji Paliw. Magazyn branżowych inspiracji

Chętni na koncesje węglowodorowe do sprawdzenia

polskielupki.pl
2015-06-29 / 09:17
Chętni na koncesje węglowodorowe do sprawdzenia

Resort Środowiska ogłosił informację o 10 obszarach Polski, na których planuje wydać w 2016 r. koncesje na poszukiwania, rozpoznanie i wydobycie węglowodorów. Chętnych na poszukiwania m.in. gazu z łupków sprawdzi wywiad i ABW.

W siedmiu z dziesięciu obszarów wydawane będą koncesje na złoża konwencjonalne, w jednym - na gaz w łupkach, w jednym - na gaz zamknięty (thigt gas) oraz również w jednym - na wydobycie metanu z pokładów węgla.

Wiceszef resortu środowiska, główny geolog kraju Sławomir Brodziński, powiedział, że informacja o obszarach, na których będą koncesje, to z jednej strony konsekwencja implementacji unijnej dyrektywy, z drugiej "nowe podejście" do zainteresowanych podmiotów. 

W skrócie ma być łatwiej – teraz resort środowiska wykona wiele pracy, którą dotąd musieli wykonywać inwestorzy, jak choćby uzgodnienia z gminami, na których terenie znajdą się koncesje. Ministerstwo określi minimalny zakres prac, jakie trzeba na danej koncesji przeprowadzić. Ma na to pół roku, bo praktycznie przetargi zostaną uruchomione w 2016 r.

Nie każdy jednak będzie mógł stanąć do przetargu o koncesję – resort we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencją Wywiadu, Komisją Nadzoru Finansowego i Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej prześwietli chętnych. Ponadto oceniane będą doświadczenia wnioskodawcy w poszukiwaniu i wydobywaniu węglowodorów.

Więcej na ten temat można przeczytać na łamach poniedziałkowego „Pulsu Biznesu”.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.