Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Gaz łupkowy
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Przecena ropy to skutek napływu surowca z amerykańskich łupków

polskielupki.pl
2015-01-16 / 09:34
Przecena ropy to skutek napływu surowca z amerykańskich łupków

Obserwowana od września gwałtowna przecena na ropie - zdaniem „Gazety Wyborczej” - nie zablokowała jej wydobycia z łupków w USA. Co więcej, prognozy mówią, że wydobycie amerykańskiego surowca osiągnie w najbliższym czasie rekordowe poziomy.

Przecena na ropie jest według analityków wywołana spadkiem popytu na ropę w Europie i Chinach, połączonym z nadpodażą na światowych rynkach. 

W „Gazecie Wyborczej” czytamy, że część krajów OPEC, kartelu skupiającego największych eksporterów ropy, o tę sytuację oskarża nafciarzy ze Stanów Zjednoczonych, którzy zaczęli stosować innowacyjne technologie wydobycia ropy naftowej z łupków, co spowodowało, że od 2009 r. wydobycie ropy naftowej w USA po ćwierćwieczu spadków zaczęło rosnąć.

Łupki są atakowane ze wszystkich stron. We wtorek minister ds. ropy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Suhail al-Mazroui o "przegrzanie rynku" oskarżył właśnie producentów ropy z łupków, a minister spraw zagranicznych Wenezueli Rafael Ramirez pod koniec zeszłego roku grzmiał, że ropa z łupków jest "katastrofą dla zmian klimatycznych".

Więcej na ten temat można przeczytać na łamach „Gazety Wyborczej”.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.