Senat Kalifornii przeciw szczelinowaniu

W czwartek Senat stanu Kalifornia odrzucił już drugi rok z rzędu regulacje, umożliwiające szczelinowanie, a co za tym idzie zablokował praktyczne możliwości wydobycia ropy naftowej z łupków w tym stanie.

Szczelinowanie to proces, gdy woda, piasek i chemikalia są wstrzykiwane pod ziemię, aby rozbić kamień, uwalniając w ten sposób dostęp do ropy naftowej i gazu ziemnego.  Postęp w szczelinowaniu i innych technikach wydobywczych doprowadziły do boomu energetycznego w Stanach Zjednoczonych.

Zdaniem ekologów środki chemiczne używane w procesie mogą zanieczyścić podziemne zasoby wody i spowodować inne straty.

Pomimo tego, iż firmy naftowe z Kalifornii, które wspierają inicjatywy poszukiwania ropy ze skał łupkowych, argumentując to wzrostem dochodów państwa i zmniejszeniem zależności państwa od importu ropy naftowej, to Senat stanowy już po raz drugi stanowczo odrzucił moratorium. 

Dobre prognozy wydobycia jak również wysoka dbałość o jakość procesów szczelinowania nie przekonują ani mieszkańców, ani władz Kalifornii, bowiem sami Amerykanie mają wątpliwości co do stosowania tej kontrowersyjnej technologii w górach otaczających  rolnicze obszary Doliny Kalifornijskiej.