Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Gaz łupkowy
Live Chat Software
Lotos Paliwa
Na Stacji Paliw. Magazyn branżowych inspiracji

Różne podejście do gazu łupkowego w Polsce i za oceanem

polskielupki.pl
2014-03-11 / 09:48
Różne podejście do gazu łupkowego w Polsce i za oceanem

W USA łupkowej rewolucji sprzyja prawo, jednak trzeba wiedzieć, że za oceanem to, co jest pod powierzchnią ziemi, należy do jej właściciela, a w Polsce do skarbu państwa, dlatego nie można w łatwy sposób przekopiować rozwiązań z USA do Polski.

Polskiemu sektorowi łupkowemu jest jednak potrzebne dobre prawo, dlatego stworzeniem systemu sprzyjającego wydobyciu na szeroką skalę gazu z łupków zajmie się rząd, który omówi projekty ustaw, regulujących kwestie poszukiwań, koncesji i interesów państwa, drugi dotyczy opodatkowania wydobycia.

Najnowsza wersja łupkowego prawa zakłada rezygnację z utworzenia Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych. Za nadzór na poszukiwaniami ma odpowiadać istniejący już Wyższy Urząd Górniczy. Rząd proponuje również wprowadzenie jednej koncesji na poszukiwanie, rozpoznanie i wydobycie węglowodorów.

PAP przypomina, że w ostatnich latach polskie Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla firm: Chevron, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. 

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.