Laboratoria Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ gotowe do analizy skał łupkowych

Na Praczach Odrzańskich we Wrocławiu powstaje innowacyjne centrum akademicko-biznesowe. W czerwcu tego roku zaprezentowano pierwszy gotowy do użytkowania budynek, w którym znalazło się urządzenie do badania skał łupkowych.

Inwestycję realizuje Wrocławskie Centrum Badań EIT+ w ramach dofinansowanego przez Unię Europejską projektu Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów (DCMiB). Koszt zakupionej aparatury, sprzętu i wyposażenia to prawie 42 mln PLN. Wartość budowy - 18 mln PLN brutto. 

Jednym z urządzeń, w które wyposażone są laboratoria EIT+ jest mikroskop sił atomowych z ultraszybką głowicą skanującą (Dimension Fastscan), to 
w obecnej chwili jedyne tego typu urządzenie w Polsce. Podobnie jak mikroskop elektronowy pozwala na obrazowanie powierzchni w skali nano.

Badanie z wykorzystaniem tego urządzenia z uwagi na pełną automatyzację zajmuje niewiele czasu. Ultraszybka głowica skanująca umożliwia uzyskanie obrazu badanej powierzchni zaledwie w dziewięć sekund - to ok. 100 razy szybciej niż podczas standardowego pomiaru. Takie badania są użyteczne ponieważ mogą posłużyć np. do analizy topografii powierzchni skał łupkowych. Z uwagi na rosnące zainteresowanie tematem związanym z gazem z łupków, mikroskop AFM może stać się techniką wspomagającą. 

Wykorzystanie całej gamy dostępnych trybów pomiarowych pozwala na uzyskanie informacji o badanej powierzchni uwzględniając takie właściwości jak: tarcie, adhezję, rozkład ładunku elektrostatycznego, przewodność elektryczną, strukturę domen magnetycznych czy przewodność termiczną. Mikroskop ten może być również stosowany jako mikroskop inspekcyjny w nano-elektronice.