Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Gaz łupkowy
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Nowe przepisy zaszkodzą branży?

polskielupki.pl
2013-04-15 / 09:51
Nowe przepisy zaszkodzą branży?

Firmy poszukiwawczo-wydobywcze oraz branżowi eksperci obawiają się, że nowe przepisy zaproponowane przez resorty środowiska oraz finansów mogą zaszkodzić branży i sprawić, ze eksploatacja gazu i ropy stanie się nieopłacalna.

Projekty, przygotowane przez oba ministerstwa, są niespójne, a w niektórych miejscach nawet sprzeczne – twierdzi Grzegorz Kuś, ekspert PwC.

Wadą jest to, że nowe przepisy zostały przygotowane dla złóż niekonwencjonalnych i w wielu miejscach zapomniano o obecnie eksploatowanych złożach konwencjonalnych. W przepisach nie zostały uwzględnione też specyficzne warunki wydobycia na morzu.

Eksperci wskazują też na duże skomplikowanie systemu podatkowego, ze względu na duże zależności pomiędzy poszczególnymi podatkami.

Obecnie nie ma już wątpliwości, że obciążenia fiskalne dla firm wydobywczych przekroczą 40 proc. ich zysków brutto. Według wyliczeń różnych ekspertów poziom obciążeń może wynieść od 60 do nawet 130 proc. – podała dzisiejsza „Rzeczpospolita”.

Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.