Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Gaz łupkowy
Live Chat Software


Newsletter
Bezpłatne "Wiadomości e-petrol.pl" na Twoją skrzynkę e-mail
Administratorem Danych Osobowych jest...

Chiny udziałowcem w polskich koncesjach

e-petrol.pl
2013-02-20 / 09:48
Chiny udziałowcem w polskich koncesjach

Chiński państwowy koncern CNOOC, prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, stanie się udziałowcem dziesięciu łupkowych koncesji w Polsce.

Dzisiejsza Gazeta Wyborcza informuje, że w przyszłym tygodniu CNOOC ma sfinalizować transakcję przejęcia kanadyjskiego koncernu naftowego Nexen. Chińczycy zapłacą za kanadyjską spółkę 15,1 mld USD. Będzie to tym samym największa zagraniczna inwestycja Chin w branży energetycznej. 

Poprzez przejęcie kanadyjskiego koncernu, CNOOC stanie się udziałowcem 40 proc. udziałów w dziesięciu koncesjach na poszukiwanie ropy i gazu z łupków w Polsce, których właścicielem od 2011 r. był Nexen. 51 proc. w tych koncesjach ma amerykański koncern Marathon Oil.

Chińczycy nie potrzebowali zgody Polski na przejęcie, bo nasze przepisy tego nie wymagają. Nie wiadomo też jakie plany mają Chińczycy wobec łupkowych koncesji w Polsce.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.