Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Gaz łupkowy
Live Chat Software

Łupki wpłyną na cenę autogazu

e-petrol.pl
2013-01-25 / 09:58
Łupki wpłyną na cenę autogazu

Rewolucja łupkowa w USA doprowadziła do obniżenia o 90 proc. prognoz światowych cen gazu w latach 2012-22. Skorzystać może też Polska.

Nawet jeśli koszty wydobycia gazu łupkowego w Polsce będą dwa razy wyższe niż w Stanach Zjednoczonych, zyska na tym polska gospodarka. Inwestycje, obniżka cen gazu na krajowym rynku oraz ograniczenie wydatków na import błękitnego paliwa do 2022 r. mogłyby wpłynąć na zwiększenie PKB Polski o 3 pkt proc.

Oprócz gazu ziemnego ze skał łupkowych wydobywa się też etan oraz propan i butan. Mieszanina propanu i butanu to gaz płynny (LPG). Produkcja autogazu w USA gwałtownie rośnie dzięki łupkowej rewolucji (w  2007 r. USA produkowały 500 tys. baryłek dziennie, a w 2012 roku już 739 tys. baryłek). Wzrasta też eksport amerykańskiego LPG, który od 2009 roku jest nawet większy od importu - informuje wyborcza.biz.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.