Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software


Newsletter
Bezpłatne "Wiadomości e-petrol.pl" na Twoją skrzynkę e-mail
Administratorem Danych Osobowych jest...

Obowiązkowy split payment dla branż podatnych na nadużycia w VAT

e-petrol.pl
2019-03-28 / 09:40
Obowiązkowy split payment dla branż podatnych na nadużycia w VAT

Minister finansów Teresa Czerwińska poinformowała, że rząd prowadzi prace nad wprowadzeniem obligatoryjnego mechanizmu split payment w niektórych branżach i w obrocie określonymi towarami. Chodzi o obszary, gdzie ryzyko nadużyć w VAT jest największe.

W ciągu najbliższych tygodni ministerstwo chce przekazać projekt do konsultacji publicznych, by mógł wejść w życie na początku 2020 r.

Pod koniec stycznia br. Komisja Europejska zgodziła się, by od 1 marca br. Polska mogła wprowadzić obligatoryjną podzieloną płatność w VAT (tzw. split payment) w określonych branżach. Chodzi o sektory, w których obowiązuje odwrócony VAT (np. w elektronice czy budowlance), solidarna odpowiedzialność (np. paliwa) oraz w handlu węglem i częściami samochodowymi. Teraz Polska musi przeprowadzić proces legislacyjny w tym zakresie. Zdaniem rządu projekt może być gotowy w ciągu miesiąca-dwóch. W Polsce na razie obowiązują przepisy o dobrowolnym split payment, które zaczęły obowiązywać 1 lipca ubiegłego roku br.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.

Dokument bez tytułu