Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software


Newsletter
Bezpłatne "Wiadomości e-petrol.pl" na Twoją skrzynkę e-mail
Administratorem Danych Osobowych jest...

Pozyskanie wodoru przy wykorzystaniu energii z farm wiatrowych

e-petrol.pl
2019-03-15 / 09:38
Pozyskanie wodoru przy wykorzystaniu energii z farm wiatrowych

Grupa Lotos poinformowała, że podpisała list intencyjny z partnerem z branży energetycznej. Na jednej z farm wiatrowych na Pomorzu w 2019 r. będzie testowała produkcję wodoru przy pomocy elektrolizy.

Rafineria Lotosu produkuje ok. 13 ton wodoru na godzinę, a po zakończeniu projektu EFRA, produkcja wzrośnie do 16,5 ton. W tym momencie paliwo pozyskiwane jest głównie z gazu ziemnego i ropy naftowej, ale są to wysoce emisyjne metody produkcji. W opinii Lotosu są też inne sposoby, które pozwalają na produkcję zeroemisyjną, dlatego rafineria chce zbadać tę alternatywę.

W testach do produkcji wodoru ma służyć energia pochodząca z lądowych farm wiatrowych. Jej nadmiar generowany przez wiatraki mógłby zostać wykorzystany do procesu elektrolizy, w wyniku której woda uległaby rozkładowi na tlen i wodór.

Lotos niedawno zapowiedział, że zamierza zbudować dwie stacje do tankowania wodoru. Jedną przy rafinerii w Gdańsku, drugą w Warszawie.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.

Dokument bez tytułu