Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software


Newsletter
Bezpłatne "Wiadomości e-petrol.pl" na Twoją skrzynkę e-mail
Administratorem Danych Osobowych jest...

Podbijanie ceny ropy oznacza, że paliwa w Polsce wciąż będą drogie

e-petrol.pl
2018-09-19 / 09:43
Podbijanie ceny ropy oznacza, że paliwa w Polsce wciąż będą drogie

Ceny paliw na stacjach w Polsce są obecnie wyjątkowo wysokie. Przyczyną takiego stanu rzeczy są czynniki międzynarodowe i duży krajowy popyt na olej napędowy i benzyny.

Środowy „Parkiet” podaje, że rosnący popyt i ceny paliw to niewątpliwie dobra informacja dla polskich rafinerii, ale dla kierowców połączenie wzrostu gospodarczego z niemal zerowymi marżami operatorów stacji praktycznie odbiera nadzieję na jakiekolwiek istotne obniżki cen paliw.

Z informacji dziennika wynika, że Orlen spodziewa się, że kolejny rok z rzędu padnie rekord konsumpcji paliw w Polsce, co wiąże się z ograniczeniem w obszarze szarej strefy. Z punktu widzenia płockiego koncernu oznacza to także zwiększenie udziałów w rynku.

Bardzo dobrymi wynikami może pochwalić się Grupa Lotos. Gdańska rafineria sprzedała w I półroczu o 14,6 proc. więcej benzyn niż rok temu, z kolei sprzedaż oleju napędowego zwyżkowała o 7,6 proc. Koncern mocno, bo o 9,9 proc., zwiększył też sprzedaż paliw w segmencie detalicznym.

Dziennik zauważa jednak, że dobre wyniki krajowych producentów paliw nie przekładają się na wysokość marż operatorów stacji paliw. Którzy utrzymują niższe ceny paliw na stacjach. Kosztem własnych zysków, a to oznacza, że nie mają już oni realnego wpływu na poziom cen paliw w sprzedaży detalicznej i każda podwyżka cena paliw na świecie spowoduje podwyżki na polskich stacjach.

Słowa kluczowe: ceny paliw, droga ropa

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.

Dokument bez tytułu