Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software


Newsletter
Bezpłatne "Wiadomości e-petrol.pl" na Twoją skrzynkę e-mail
Administratorem Danych Osobowych jest...

70 milionów złotych w fikcyjnym obrocie paliwami

e-petrol.pl
2017-12-15 / 09:50
70 milionów złotych w fikcyjnym obrocie paliwami

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu poinformowała, że nadzoruje śledztwo dotyczące fikcyjnej sprzedaży paliw płynnych pochodzących z Niemiec przy użyciu ''pustych'' faktur i nierzetelnych deklaracji podatkowych.

Do fikcyjnej sprzedaży dochodziło od 3 września do 29 listopada 2014 roku we Wrocławiu i w Warszawie. Fikcyjna sprzedaż, w wyniku której wyłudzono podatek VAT, miała dotyczyć paliw płynnych pochodzących z Niemiec. Śledczy ustalili, że używano do tego pustych faktur i nierzetelnych deklaracji podatkowych, co doprowadziło do uszczuplenia podatku VAT w kwocie nie mniejszej niż 69,8 mln zł.

W toku postępowania ustalono, że przedstawiciele spółek, których siedziby zarejestrowano we Wrocławiu, „użyczyli” swoich danych członkom zorganizowanej grupy przestępczej. W ten sposób umożliwiali im nabycie w Berlinie oleju napędowego i benzyny. Grupa ta sprzedała olej finalnym odbiorcom paliw w Polsce, unikając zapłacenia podatku od towarów i usług (VAT) wielkiej wartości.

Jedna ze spółek wystawiła 971 takich faktur. Łączna wartość wprowadzonych przez nią do obrotu paliw wynosi ponad 138 milionów złotych brutto. Kolejna spółka wystawiła 371 takich faktur na sumę przekraczającą 50 milionów złotych. Inna ze spółek, będąca tzw. „buforem”, wystawiła 1 309 „pustych” faktur na łączną kwotę 184 mln zł.

Ustalenie poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie trzech osób zamieszanych w przestępczy proceder. Prokurator zarzuca im m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa znacznej wartości, narażenia na uzyskanie bezpodstawnego zwrotu podatku w warunkach nadzwyczajnego obostrzenia kary oraz prania brudnych pieniędzy w porozumieniu z innymi osobami. Sprawa ma charakter rozwojowy. Planowane są zatrzymania kolejnych osób.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.