Rozwiń swój biznes z programem Paliwa BAQ
Dołącz do sieci HUZAR i ciesz się korzystnymi warunkami działania

Sankcje na dostawy ropociągiem „Przyjaźń”?

Polska zabiega o wsparcie Niemiec w nałożeniu unijnych sankcji na polsko-niemiecki odcinek rurociągu Przyjaźń, aby Warszawa mogła zrezygnować z kupna rosyjskiej ropy w przyszłym roku bez płacenia kar, podała agencja Reutera, powołując się na dwa źródła.

Sankcje na dostawy ropociągiem „Przyjaźń”?
Źródła agencji podały również, że obie strony zbliżają się do porozumienia w sprawie koordynowania przez Polskę dostaw ropy drogą morską do Niemiec przez Gdańsk i część rurociągu „Przyjaźń”, aby ułatwić Polsce zakup rosyjskiej rafinerii Schwedt w Niemczech.

UE zobowiązała się do zaprzestania kupowania rosyjskiej ropy dostarczanej szlakami morskimi od 5 grudnia, ale dostawy rurociągowe są obecnie zwolnione z sankcji. Stanowi to problem dla PKN Orlen, który ma długoterminową umowę na zakup rosyjskiej ropy rurociągiem i musiałby zapłacić kary za zerwanie umowy. Gdyby UE nałożyła sankcje na "Przyjaźń” – a przynajmniej na jej północny odcinek zaopatrujący Polskę i Niemcy – oba kraje mogłyby bezkarnie zrezygnować ze swoich zobowiązań dotyczących importu rosyjskiej ropy.

Południowy odcinek rurociągu zaopatruje Węgry, Słowację i Czechy, które w przeciwieństwie do Polski i Niemiec miałyby trudności z dywersyfikacją importu ropy.

Według źródeł agencji Reutera, polskie ministerstwo klimatu i niemieckie ministerstwo gospodarki są w końcowej fazie rozmów na temat memorandum w sprawie logistyki ropy naftowej, które mogłoby odblokować przepływy pozarosyjskie i pomóc polskiemu kocernowi w realizacji zainteresowania przejęciem udziałów w Schwedt.

Według piątkowych zpowiedzi rzeczniczki ministerstwa gospodarki w Berlinie, Niemcy nadal zobowiązują się nie używać rosyjskiej ropy od 2023 roku i pracują nad rozwiązaniem z Polską w celu zabezpieczenia dostaw do Schwedt. Spełnienie zobowiązań Polski i Niemiec dotyczących zaprzestania kupowania rosyjskiej ropy wymaga regulacji na szczeblu UE, a oba kraje współpracują, aby to osiągnąć - poinformowało w piątek polskie ministerstwo klimatu.

Niemcy objęły zakład w Schwedt sześciomiesięcznym zarządem powierniczym, powstrzymując się przed nacjonalizacją rafinerii i szukają sposobów na zaopatrzenie jej w ropę.

Polska i Niemcy obiecały wiosną, że spróbują zakończyć import rosyjskiej ropy przez północną nitką „Przyjaźni” do końca roku, ale Orlen pozostaje związany kontraktem z rosyjską firmą naftowo-gazową Tatneft. Zgodnie z umową polska rafineria podała warunki zaopatrzenia dostaw w 2023 r., ale zostałyby wstrzymane, gdyby rurociąg został dotknięty sankcjami.

Koncern ograniczył już swoją zależność od rosyjskiej ropy do 30 proc. swojego zapotrzebowania, zastępując ją dostawami m.in. z Arabii Saudyjskiej i Norwegii.
Zwiększ swoją widoczność i sprzedaż w międzynarodowej sieci UTA!
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu
Pozostałe aktualności
Klienci stacji paliw z wysoką świadomością ekologiczną

Klienci stacji paliw z wysoką świadomością ekologiczną

Badania „Przyszłość stacji paliw” zrealizowane przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Anwim S.A., właściciela sieci stacji paliw Moya, wskazują na rosnącą świadomość ekologiczną konsumentów. Polacy zmieniają zwyczaje zakupowe mając na uwadze dobro środowiska oraz zagrożenia płynące ze zmian klimatycznych. Aż 95% respondentów deklaruje, że na co dzień dba o środowisko, a 60 proc. ankietowanych jest gotowych zapłacić więcej za produkty ekologiczne. Badania posłużą do jeszcze lepszego zrozumienia zachowań i oczekiwań konsumentów w związku z transformacją energetyczną transportu.

Biały Dom kontra koncerny naftowe

Biały Dom kontra koncerny naftowe

Biały Dom rozpoczął w piątek kolejny atak na amerykańskie firmy naftowe, oskarżając je o wykorzystywanie zysków do płacenia akcjonariuszom zamiast zwiększania podaży. Tak ostra reakcja Waszyngtonu nastąpiła po tym, jak Chevron poinformował, że jego roczny zysk podwoił się w 2022 r.

Rosja ma rosnące zdolności rafineryjne

Rosja ma rosnące zdolności rafineryjne

Zgodnie z danymi ze źródeł branżowych i wyliczeniami agencji Reutera, rosyjskie zdolności rafineryjne w 2023 roku mają wzrosnąć o 29 proc., czyli o 5,976 mln ton, do 26,55 mln ton.

Amerykańscy kongresmeni zatwierdzają limity wykorzystania rezerw ropy

Amerykańscy kongresmeni zatwierdzają limity wykorzystania rezerw ropy

Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w piątek ustawę ograniczającą zdolność prezydenta USA Joe Bidena do uwalniania ropy ze strategicznych rezerw kraju. Za inicjatywą opowiedziało się 221 kongresmanów, przeciw - 205.

Związki zawodowe we Francji znów będą strajkować

Związki zawodowe we Francji znów będą strajkować

Francuskie strajki, które miały trwać 48 godzin w elektrowniach jądrowych i rafineriach, zakończyły się po jednym dniu, a związek CGT przekazał, że pracownicy zdecydowali do przyłączenia się do strajku narodowego w najbliższy wtorek.

Nie ma powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw

Nie ma powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw

W sobotę w Duesseldorfie szefowa Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen wezwała do konsekwentnego przechodzenia na energię odnawialną. Podkreśliła, że nie może być powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych.