Raport 2021/2022 już dostępny
Dołącz do sieci HUZAR i ciesz się korzystnymi warunkami działania

Unimot inwestuje w logistykę kolejową

Grupa Unimot podała w poniedziałkowym komunikacie prasowym, że rozszerza swoje zaplecze logistyczne i ustala warunki zakupu 100 proc. udziałów w spółce Olavion, działającej w branży transportu kolejowego.

Unimot inwestuje w logistykę kolejową
Podano, że istotne warunki transakcji zostały określone w dokumencie term-sheet podpisanym 14 listopada 2022 r. pomiędzy Unimot S.A. a wspólnikami większościowymi Olavion. Celem Unimotu jest zawarcie warunkowej umowy przedwstępnej sprzedaży udziałów w okresie wyłączności prowadzenia negocjacji ustalonym do 9 grudnia 2022 r. oraz zawarcie umowy przyrzeczonej po spełnieniu się warunków zawieszających.

Olavion świadczy na podstawie posiadanej licencji usługi transportu kolejowego w Polsce, a także usługi spedycyjne w kraju i za granicą. Posiada wykwalifikowaną kadrę maszynistów oraz dyspozytorów, a także wieloletnie relacje i umowy pozwalające na świadczenie usług przewozowych i spedycyjnych dla swoich zleceniodawców. Olavion dysponuje 15 lokomotywami i zatrudnia 64 pracowników, w tym 40 maszynistów. W ciągu trzech kwartałów 2022 roku spółka Olavion przewiozła towary o łącznej masie 750 tysięcy ton, a jej roczny potencjał przewozowy szacowany jest na około 1,5 miliona ton.

- Z uwagi na dynamiczną sytuację rynkową postanowiliśmy zintensyfikować inwestycje w logistykę, czego efektem są zawarte w tym roku umowy na zakup cystern kolejowych, a także obecnie zainicjowana transakcja zakupu spółki Olavion, która posiada odpowiednie licencje i wysoko wykwalifikowany personel, a także dysponuje lokomotywami i niezbędnym know how. Celem tej transakcji jest uzupełnienie naszego łańcucha wartości i kompetencji w obszarze logistyki i transportu. Chcemy być grupą zintegrowaną, oferującą swoim klientom produkt wraz z zabezpieczeniem całego procesu logistycznego, co jest szczególnie ważne z uwagi na dotychczasowe doświadczenia w planowaniu dostaw i logistyki transportowo-magazynowej, a także planowaną transakcję nabycia akcji spółki Lotos Terminale obejmującej 9 terminali paliwowych i 2 zakłady produkcji asfaltów – mówi cytowany w komunikacie Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot S.A.

Zgodnie z zawartym term-sheet, strony w wyniku prowadzonych negocjacji zawrą przedwstępną warunkową umowę sprzedaży udziałów, a po spełnieniu się warunków zawieszających umowę przyrzeczoną sprzedaży. Na transakcję musi wyrazić zgodę Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu
Pozostałe aktualności
Klienci stacji paliw z wysoką świadomością ekologiczną

Klienci stacji paliw z wysoką świadomością ekologiczną

Badania „Przyszłość stacji paliw” zrealizowane przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Anwim S.A., właściciela sieci stacji paliw Moya, wskazują na rosnącą świadomość ekologiczną konsumentów. Polacy zmieniają zwyczaje zakupowe mając na uwadze dobro środowiska oraz zagrożenia płynące ze zmian klimatycznych. Aż 95% respondentów deklaruje, że na co dzień dba o środowisko, a 60 proc. ankietowanych jest gotowych zapłacić więcej za produkty ekologiczne. Badania posłużą do jeszcze lepszego zrozumienia zachowań i oczekiwań konsumentów w związku z transformacją energetyczną transportu.

Biały Dom kontra koncerny naftowe

Biały Dom kontra koncerny naftowe

Biały Dom rozpoczął w piątek kolejny atak na amerykańskie firmy naftowe, oskarżając je o wykorzystywanie zysków do płacenia akcjonariuszom zamiast zwiększania podaży. Tak ostra reakcja Waszyngtonu nastąpiła po tym, jak Chevron poinformował, że jego roczny zysk podwoił się w 2022 r.

Rosja ma rosnące zdolności rafineryjne

Rosja ma rosnące zdolności rafineryjne

Zgodnie z danymi ze źródeł branżowych i wyliczeniami agencji Reutera, rosyjskie zdolności rafineryjne w 2023 roku mają wzrosnąć o 29 proc., czyli o 5,976 mln ton, do 26,55 mln ton.

Amerykańscy kongresmeni zatwierdzają limity wykorzystania rezerw ropy

Amerykańscy kongresmeni zatwierdzają limity wykorzystania rezerw ropy

Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w piątek ustawę ograniczającą zdolność prezydenta USA Joe Bidena do uwalniania ropy ze strategicznych rezerw kraju. Za inicjatywą opowiedziało się 221 kongresmanów, przeciw - 205.

Związki zawodowe we Francji znów będą strajkować

Związki zawodowe we Francji znów będą strajkować

Francuskie strajki, które miały trwać 48 godzin w elektrowniach jądrowych i rafineriach, zakończyły się po jednym dniu, a związek CGT przekazał, że pracownicy zdecydowali do przyłączenia się do strajku narodowego w najbliższy wtorek.

Nie ma powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw

Nie ma powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw

W sobotę w Duesseldorfie szefowa Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen wezwała do konsekwentnego przechodzenia na energię odnawialną. Podkreśliła, że nie może być powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych.