Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Paliwo będzie tańsze dzięki tarczy antyinflacyjnej

e-petrol.pl
2021-12-09 / 09:50
Paliwo będzie tańsze dzięki tarczy antyinflacyjnej

W środę sejmowa komisja finansów opowiedziała się za projektem ustawy obniżającej akcyzę na paliwa i prąd. Zmiany są elementami tarczy antyinflacyjnej, która ma pomóc rządowi w walce z ogromnymi wzrostami cen.

Projekt wprowadza zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej sprzedawanej gospodarstwom domowym od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. oraz obniżkę stawki tego podatku dla innych odbiorców. Zakłada też obniżkę stawek akcyzy na paliwa w okresie od 20 grudnia do 31 grudnia tego roku i od 1 stycznia do 31 maja 2022 r.

W uzasadnieniu napisano, że ze względu na uregulowania unijne konieczna jest podwyżka stawek akcyzy na początku roku, choć i tak będą one niższe niż obowiązujące obecnie. Ponadto na mocy tych przepisów od 1 stycznia do 31 maja 2022 sprzedaż paliw będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej.

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu, po grudniowej obniżce olej napędowy może być tańszy o 8 gr na litrze (a po uwzględnieniu VAT – o 10 gr), zaś od 1 stycznia do 31 maja – o 5 gr na litrze (o 6 gr z VAT). Z kolei benzyna w grudniu może potanieć o 0,14 zł/l (z VAT o 17 groszy), a od stycznia – o 0,11 zł/l (z VAT o 14 groszy na litrze).

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.