Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Orlen i Synthos bliżej atomu

e-petrol.pl
2021-12-07 / 09:46
Orlen i Synthos bliżej atomu

W czerwcu Orlen i Synthos miały plan utworzenia wspólnej spółki celowej — Orlen Synthos Green Energy, w której partnerzy będą mieć albo po połowie udziałów, albo jeden będzie kontrolował 51, a drugi 49 proc. We wtorek ‘’Puls Biznesu’’ napisał, że mały reaktor, który partnerzy chcą wdrażać w Polsce, odniósł sukces w przetargu w Kanadzie.

Pod koniec czerwca państwowy koncern paliwowy i chemiczna grupa kontrolowana przez Michała Sołowowa postanowiły razem inwestować w SMR-y (Small Modular Reactors), czyli małe reaktory, w technologii proponowanej przez GE Hitachi Nuclear Energy.

Dziś czytamy w dzienniku „Puls Biznesu”, że do współpracy z Orlenem Synthos wnosi sojusz z General Electric Hitachi Nuclear Energy zakładający udział we wdrażaniu technologii małych reaktorów modułowych typu BWRX-300. Dodano, że współpraca Synthosu za oceanem dobrze się rozwija. Ontario Power Generation (OPG) - jedna z największych firm energetycznych w Kanadzie, planuje wybudować cztery reaktory BWRX-300, a pierwszy ma powstać w Darlington, gdzie obecnie działa elektrownia jądrowa. Rozpoczęcie działania pierwszego reaktora planowane jest już na 2028 r.

Na wtorek, 7 grudnia, zwołano konferencję, na której zostaną przekazane szczegóły tej współpracy.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.