Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa
Na Stacji Paliw. Magazyn branżowych inspiracji

Zatrzymano podejrzanych o fikcyjny handel olejem rzepakowym

e-petrol.pl
2021-11-15 / 09:46
Zatrzymano podejrzanych o fikcyjny handel olejem rzepakowym

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) podała, że jej mazowiecki oddział wraz z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) rozbiły grupę przestępczą zajmującą się oszustwami podatkowymi. Zatrzymano 17 podejrzanych o udział w przestępstwach VAT-owskich.

KAS podała, że wartość fałszywych faktur to prawie 2 mld zł, a grupa przestępcza działała od 2010 r. na terenie Polski, Czech, Słowacji i Bułgarii. Mechanizm oszustwa oparty był na tzw. karuzeli podatkowej – czyli obrotem fikcyjnymi fakturami VAT na obrót olejem rzepakowym. Spółki wykazywały je w deklaracjach podatkowych i zaniżały wartość należnego podatku. Straty Skarbu Państwa szacuje się na około 170 mln zł.

Przestępstwa zarzucane podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności do 8 lat, przy czym osobom, którym zarzucono popełnienie zbrodni VAT-owskich grozi nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa i możliwe są dalsze zatrzymania.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.