Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa
Na Stacji Paliw. Magazyn branżowych inspiracji

Orlen podał dane o marżach

e-petrol.pl
2021-11-04 / 09:49
Orlen podał dane o marżach

W październiku modelowa marża downstream PKN Orlen spadła do 8,5 USD na baryłce z 9,6 USD we wrześniu - poinformował PKN Orlen na stronie internetowej.

Spadła także modelowa marża petrochemiczna grupy PKN i wyniosła w październiku 1 186 euro za tonę wobec 1 267 euro za tonę miesiąc wcześniej.

Modelowa marża rafineryjna plus dyferencjał Brent/Ural wzrosła w październiku do 7,9 USD na baryłce z 6,4 USD na baryłce we wrześniu a dyferencjał Brent/Ural nie zmienił się i wyniósł 2,2 USD na baryłce.

Koncern poinformował, że cracki na dieslu wzrosły w październiku o 38 proc. wobec września do 91 USD/t. Spółka podała, że jest to rezultat wysokiego popytu w Europie przy ograniczonej dostępności produktów, problemów logistycznych (niski poziom rzeki Ren), a także spadku zapasów w USA i regionie ARA. W przypadku benzyn, cracki wzrosły o 11 proc. mdm do 195 USD za tonę i tutaj Orlen podał, że przyczyniły się do tego wysoki popyt w Europie przy ograniczonej dostępności produktów, zwiększony eksport do Afryki Zachodniej a także jak w przypadku diesla, problemy logistyczne oraz spadek zapasów w USA.

Ujemny wynik Orlen zanotował w przypadku cracków na HSFO, które jeszcze dodatkowo spadły w ubiegłym miesiącu o 11 proc. i wyniosły do minus 175 USD/t. Tutaj Orlen podał, że powodem jest duża podaż HSFO w Europie Północno-Zachodniej i Azji, zmniejszone zapotrzebowanie na paliwo bunkrowe i spadek popytu z Arabii Saudyjskiej.
Słowa kluczowe: marża downstream, PKN Orlen

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.