Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Luka VAT niszczyła całe branże polskiej gospodarki

e-petrol.pl
2021-09-29 / 09:53
Luka VAT niszczyła całe branże polskiej gospodarki

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) opublikował raport zatytułowany ''Ograniczenie luki VAT a równe warunki konkurencji’’ będącego częścią inicjatywy ''Uczciwy VAT – zysk dla wszystkich”.

Celem projektu jest promowanie uczciwości podatkowej jako jednego z głównych elementów tworzących warunki równej konkurencji rynkowej. W raporcie ZPP kompleksowo opisano genezę, historię oraz wpływ oszustw VAT-owskich na funkcjonowanie państwa i przedsiębiorczości w Polsce.

Raport opisuje szczegółowo mechanizmy oszustw VAT i szereg negatywnych konsekwencji karuzel VAT-owskich wpływających na działanie przedsiębiorców. Przedstawiono również praktyczny wpływ szeroko rozwiniętej szarej strefy na funkcjonowanie państwa oraz na stan finansów publicznych.

Zdaniem ZPP im większa luka VAT, tym warunki funkcjonowania na rynku są mniej sprawiedliwe. Podmioty wyłudzające VAT są na uprzywilejowanej pozycji finansowej. Unikając płacenia VAT-u mają możliwości dumpingu cenowego, a co za tym idzie zwiększają swoją siłę przetargową. Tym samym uczciwi przedsiębiorcy i firmy są wypychane z rynku przez podmioty nieuczciwe. Jednocześnie korzystają z infrastruktury finansowanej przez uczciwe podmioty.

W przypadku branży paliwowej przestępstwa podatkowe opierały się na procederze tzw. „znikającego podatnika”. Proceder polegał na sprowadzeniu paliw z zagranicy przez zarejestrowany podmiot, który był odbiorcą. Podmiot ten uiszczał akcyzę, ale nie płacił należnego VAT-u. Była to jedna z najpopularniejszych metod, z której korzystali przestępcy chcący wyłudzić podatek VAT. Ponadto na masową skalę odbarwiano olej opałowy lub zużywano do celów paliwowych bazowe oleje smarne. Przestępcy organizowali fikcyjny wywóz paliw (w tym LPG) oraz innych wyrobów naftowych za granicę, po czym wyłudzano VAT.

Z szacunków wynika, że sprzedaż nielegalnych paliw w Polsce w 2015 r. przekraczała 20 proc. legalnego rynku, powodując straty budżetowe przekraczające 10 mld zł. 

Obecnym problemem branży paliw są wysokie ceny paliw, co może napędzać rozrost szarej strefy, a co za tym idzie niesprawiedliwej konkurencji wobec podmiotów działających legalnie.  
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.