Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Pakiet paliwowy przekreślony

e-petrol.pl
2021-09-13 / 09:57
Pakiet paliwowy przekreślony

Unijny Trybunał Sprawiedliwości zakwestionował kluczowe elementy obowiązującego od sierpnia 2016 r. pakietu paliwowego, uznając, że przepisy, które wymagają zapłaty podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych w ciągu pięciu dni od ich sprowadzenia na terytorium Polski, są niezgodne z dyrektywą VAT.

W poniedziałek „Dziennik Gazeta Prawna” przypomniał, że orzeczenie trybunału podważa kluczowy element obowiązującego od sierpnia 2016 r. pakietu paliwowego. Według szacunków szybki VAT przynosi budżetowi państwa dodatkowe 2,4 mld zł rocznie.  

Konkretnie Trybunał Sprawiedliwości zakwestionował art. 103 ust. 5a ustawy o VAT, który nakazuje przedsiębiorcom sprowadzającym m.in. paliwa silnikowe z innego kraju Unii Europejskiej zapłacić podatek już w ciągu pięciu dni od ich wprowadzenia na terytorium Polski. Danina zapłacona w ten sposób pomniejsza potem należny VAT. 

Zdaniem Leszka Wiwały, prezesa i dyrektora generalnego Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego teraz trzeba czekać, aż resort finansów zaproponuje w to miejsce rozwiązanie skuteczne, ale zgodne z unijnymi przepisami. 

Dziennik zwraca uwagę, że wyrok TSUE może być też podstawą do wznowienia postępowania w sprawie, w której zapadły już decyzja ostateczna lub prawomocny wyrok sądu administracyjnego. 

Więcej na ten temat można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu „Dziennika Gazeta Prawna”. 

Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.