Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Współpraca polskich firm przy technologiach wodorowych na kolei

e-petrol.pl
2021-08-26 / 09:35
Współpraca polskich firm przy technologiach wodorowych na kolei

Spółki PKP, PKN Orlen i należąca do PFR PESA podpisały w środę porozumienie ws. współpracy na rzecz wdrożenia technologii wodorowych w transporcie szynowym. Firmy zadeklarowały wspólne badania i działania zmierzające do zastosowania wodoru na kolei - jako paliwa zasilającego pojazdy szynowe.

Dokument potwierdza wolę współpracy ukierunkowanej na promocję rozwoju transportu kolejowego opartego o wodór i wzajemne wsparcie działań zmierzających do wdrożenia technologii wodorowych w transporcie szynowym.

Firmy mają wiele punktów styku swoich interesów. PESA od prawie dwóch lat pracuje nad lokomotywą manewrową napędzaną wyłącznie energią z wodoru. Sektor kolejowy i jego wodoryzacja stanowi dla Orlenu bardzo atrakcyjny kierunek, także z punktu widzenia ograniczenia emisji CO2 i ochrony środowiska. Z punktu widzenia PKP wdrożenie technologii wodorowych w transporcie szynowym może mieć kluczowe znaczenie dla przyspieszenia rozwoju tych technologii w Polsce oraz dla znaczącego ograniczenia emisji CO2 w transporcie, co przyczyni się do osiągnięcia wskaźników wynikających z wdrożenia Zielonego Ładu.

W środę w trakcie III Konferencji „Kolej na energię wodorową” wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska powiedział, iż resort spodziewa się, że "Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 z perspektywą do 2040" może zostać przyjęta już we wrześniu.

Strategia przewiduje łącznie 40 działań na rzecz realizacji wyznaczonych celów, zmierzających do wykorzystania polskiego potencjału technologicznego, naukowego i badawczego w zakresie nowoczesnych technologii wodorowych i powstania polskiej gałęzi gospodarki wodorowej.
Słowa kluczowe: Pesa, PKN Orlen, PKP, pociągi na wodór
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.