Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Orlen jeszcze mocniej zaangażuje się w morską energetykę wiatrową

e-petrol.pl
2021-08-26 / 09:12
Orlen jeszcze mocniej zaangażuje się w morską energetykę wiatrową

PKN Orlen nawiązał strategiczne partnerstwo z amerykańską firmą GE Renewable Energy, jednym z wiodących na świecie producentów turbin dla morskich elektrowni wiatrowych. Jak podała spółka w komunikacie, podpisane porozumienie wzmocni konkurencyjność Orlenu w staraniach o nowe koncesje na farmy wiatrowe w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku.

Morska energetyka wiatrowa jest jednym z filarów zielonej transformacji PKN Orlen. Do 2030 roku koncern, zgodnie ze strategią, planuje zainwestować w nisko- i zeroemisyjne projekty energetyczne, w tym w offshore, 47 mld zł. Dzięki realizacji strategii Orlen ma osiągnąć neutralność emisyjną do 2050 roku.

- Realizując strategię ORLEN2030, która zakłada znaczny wzrost mocy z odnawialnych źródeł energii umocnimy pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Możliwe będzie to w dużej mierze za sprawą inwestycji w morską energetykę wiatrową i równoległą rozbudowuję portfela OZE o dodatkowe moce zainstalowane m.in. w elektrowniach wiatrowych na lądzie. Wsparciem w realizacji tych ambitnych celów jest porozumienie, które podpisaliśmy z firmą GE Renewable Energy. Jesteśmy przekonani, że współpraca i wspólne zaangażowanie w rozwój polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej sprawi, że w zbliżającym się postępowaniu koncesyjnym na nowe farmy znaczna część rozwijającego się rynku morskiej energetyki wiatrowej stanie się udziałem polskiego kapitału – mówi cytowany w materiałach prasowych Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN orlen.

Zgodnie z założeniami PEP2040, do 2030 roku na wodach Bałtyku, w ramach tzw. pierwszej fazy, powstaną farmy o łącznej mocy 5,9 GW. Dokument przewiduje, że do 2040 roku moce wytwórcze farm zlokalizowanych w polskiej części Morza Bałtyckiego osiągną od 9 do 11 GW mocy.

W nadchodzącym postępowaniu koncesyjnym koncern planuje pozyskać kolejne lokalizacje, wykorzystując do tego wiedzę i doświadczenie własne oraz GE Renewable Energy. Spółka planuje ubiegać się o wszystkie z 11 nowych koncesji pod budowę farm wiatrowych, które będą rozdzielone na Morzu Bałtyckim. Chodzi o obszar o łącznej powierzchni 2,5 tys. km2.

- Będziemy chcieli pozyskać pozostałe koncesje offshore na Morzu Bałtyckim, żeby uzyskać ekonomię skali. Chcemy pozyskać ich jak najwięcej. Życzylibyśmy sobie, aby proces przydziały tych koncesji zakończył się w tym roku - powiedział cytowany przez agencję ISBnews Daniel Obajtek.

W komunikacie Orlen podał, że inwestuje także w farmy wiatrowe na lądzie. W lutym tego roku nabył od dwóch zagranicznych funduszy inwestycyjnych farmę Kanin o mocy 20 MW, zlokalizowaną w województwie zachodniopomorskim, a w marcu koncern zakupił od hiszpańskiego funduszu inwestycyjnego trzy kolejne lądowe farmy wiatrowe zlokalizowane w województwie pomorskim.
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.