Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Lotos podsumowuje półrocze

e-petrol.pl/fot. Grupa Lotos
2021-08-12 / 09:51
Lotos podsumowuje półrocze

Według podanych dzisiaj wyników Grupy Lotos za II kwartał oczyszczona EBITDA LIFO wyniosła 984,1 mln zł - to wynik zgodny z wcześniejszymi szacunkami.

W drugim kwartale przychody Grupy to 7,42 mld zł - to zmiana w górę w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy wynosiły 4,25 mld zł. Przychody półroczne wyniosły ok. 13,3 mld zł - o 3 mld więcej niż przed rokiem. Zysk netto gdańskiego koncernu w drugim kwartale sięgnał 1,06 mld zł - rok temu była tutaj strata wynosząca 76,4 mln zł.

W segmencie wydobywczym oczyszczony wynik EBITDA wyniósł 214,7 mln PLN, co oznacza wzrost o ok. 28 proc. kw/kw i aż o ok. 363 proc. r/r. Rekordowo wysoki oczyszczony wynik EBITDA LIFO segmentu produkcji i handlu był na poziomie 761,9 mln PLN. Wynik EBITDA w obszarze detalicznym uplasował się na poziomie 73,5 mln zł, tj. ok. +50 proc. r/r oraz ok. +155 proc. kw./kw.

Przerób ropy naftowej w II kwartale 2021 sięgnął poziomu 2,63 mln ton, co oznacza wzrost o 3 proc. r/r. W pierwszym półroczu 2021 r. wykorzystanie mocy produkcyjnych było na poziomie 94,8 proc.

Jak czytamy w raporcie, istotne czynniki zewnętrzne wpływające na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej Lotos w 2 kwartale 2021 roku to m.in. duża zmienność oraz niższe r/r cracki na olej napędowy i paliwo lotnicze (choć wyższe w porównaniu z poprzednim kwartałem), przy jednoczesnym istotnym wzroście notowań surowca do przerobu w rafinerii, a także kosztu gazu ziemnego, zużywanego do procesów przerobu ropy naftowej. Wysoka marżowość wiązała się także z rekordowo wysokimi notowania olejów bazowych.
Słowa kluczowe: Grupa Lotos, wyniki finansowe
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.