Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Orlen chwali się najlepszymi wynikami w historii

e-petrol.pl
2021-07-29 / 09:58
Orlen chwali się najlepszymi wynikami w historii

Grupa Orlen podała, że zakończyła drugi kwartał 2021 roku z historycznie rekordowym wynikiem operacyjnym EBITDA LIFO na poziomie 3,2 mld zł, co oznacza wzrost aż o 1,2 mld zł (r/r).

Mocną pozycję Koncernu na rynku potwierdza też zysk netto, który wyniósł 2,2 mld zł oraz wzrost przychodów ze sprzedaży o 73 proc. (r/r) do 29,4 mld zł. Największy wpływ na wyniki Grupy Orlen miały segmenty energetyki i petrochemii.

Grupa Orlen w drugim kwartale 2021 roku wygenerowała rekordowe przepływy z działalności operacyjnej na poziomie 5,1 mld zł, w efekcie czego dług netto koncernu obniżył się o 2 mld zł (kw/kw), pomimo bardzo wysokich nakładów inwestycyjnych na poziomie 2,4 mld zł. 

W minionym kwartale segment petrochemiczny wypracował solidny wynik EBITDA LIFO na poziomie ponad 1 mld zł, co oznacza 4-krotny wzrost (r/r).  Jest to efekt rekordowych marż petrochemicznych, wyceny i rozliczenia kontraktów terminowych CO2 w ramach wydzielonego portfela transakcyjnego oraz osłabienia złotówki względem euro.  PKN Orlen odnotował w tym czasie wzrost marży na wszystkich produktach petrochemicznych.  

Segment detaliczny wypracował w drugim kwartale br. wynik EBITDA LIFO na poziomie 828 mln zł, co oznacza wzrost o 14 proc. (r/r). W tym czasie odnotowano spadek marż paliwowych na rynku polskim, czeskim i niemieckim, przy porównywalnym poziomie marż na rynku litewskim (r/r) oraz wzrost marży pozapaliwowej (r/r) na wszystkich rynkach. 

Wolumeny sprzedaży detalicznej wzrosły o 13 proc. (r/r), w tym: benzyny o 19 proc., oleju napędowego o 11 proc. i LPG o 13 proc. Na koniec drugiego kwartału 2021 roku w sieci detalicznej Grupy ORLEN funkcjonowały 2854 stacje paliw, co oznacza wzrost o 22 obiekty (r/r). 

Segment rafineryjny w drugim kwartale 2021 roku osiągnął EBIDTA LIFO na poziomie 298 mln zł. W tym czasie odnotowano wzrost sprzedaży benzyny o 15 proc., oleju napędowego o 12 proc. oraz JET o 119 proc., przy niższej sprzedaży LPG o (-) 6 proc. i ciężkiego oleju opałowego o (-) 5 proc.
 Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.