Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Odpowiedzą za fałszowanie faktur za paliwa

e-petrol.pl
2021-06-15 / 09:55
Odpowiedzą za fałszowanie faktur za paliwa

Jak poinformowała Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), jej olsztyńscy funkcjonariusze i policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) rozpracowali grupę przestępczą, która wystawiała fikcyjne faktury w obrocie paliwami.

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu w Olsztynie CBŚP zatrzymali 4 członków zorganizowanej grupy przestępczej z woj. łódzkiego i wielkopolskiego.

Ustalono, że grupa wprowadziła do obrotu lewe faktury na łączną kwotę ponad 2 mld zł. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in.: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania lub używania nierzetelnych faktur i prania pieniędzy. Podano, że w postępowaniu ustalono, że członkowie grupy tworzyli tzw. „hurtownie faktur”, czyli spółki, które wykorzystywali do wystawiania faktur bez prowadzenia rzeczywistej działalności. Do organów spółek rekrutowali tzw. „słupy”, czyli osoby, które zgadzały się na wykorzystanie swoich danych osobowych do przestępczej działalności.  Funkcjonariusze KAS i CBŚP ustalili, że z usług „hurtowni faktur” korzystały podmioty, które sprzedawały na stacjach paliw olej smarowy i preparat smarowy jako pełnowartościowy olej napędowy.

Zatrzymani będą odpowiadali za czyn, jakim jest tzw. „zbrodnia fakturowa”, zagrożona karą 25 lat pozbawienia wolności. Według śledczych w wyniku działalności grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 387 mln zł.

KAS podała, że w śledztwie tymczasowo aresztowano już 15 osób, a sprawa ma charakter rozwojowy.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.