Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Centralne zakupy ropy

e-petrol.pl
2021-06-11 / 09:35
Centralne zakupy ropy

W czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że zakup ropy naftowej powinien być scentralizowany dla dwóch polskich koncernów paliwowych.

W stacji Radio Gdańsk szef PKN Orlen powiedział, że skoro Orlen kupuje ropę dla wszystkich krajów nadbałtyckich oraz dla Czech, to w praktyce kupuje ją w 100 procentach dla naszej gospodarki. Obecnie zgodnie z prawem, Orlen nie może poznać warunków umów na zakup ropy przez Lotos, ani też Lotos nie może mieć wglądu do umów podpisanych przez Orlen. Obajtek dodał, że scentralizowanie zakupu ropy naftowej da polskiej stronie mocniejszą pozycję negocjacyjną. Wyjaśnił, że po przekroczeniu 40 milionów ton, automatycznie rośnie pozycja do rozmów z narodowymi koncernami, które prowadzą wydobycie. Mniejsze zakupy surowca oznaczają, że polskie rafinerie kupują ropę nie od koncernów narodowych, ale od drugiego czy trzeciego pośrednika.

Scentralizowanie zakupów ropy było też jednym z czynników decydujących o fuzji PKN Orlen z Grupą Lotos. Prezes PKN Orlen zaznaczył, że scentralizowanie zakupów ropy naftowej będzie miało przełożenie na ceny paliw na stacjach, które mogą być bardziej stabilne i niższe.
Słowa kluczowe: Grupa Lotos, PKN Orlen, zakup ropy

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.