Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Zatrzymani za wyłudzanie VAT przy obrocie paliwami

e-petrol.pl
2021-05-12 / 09:43
Zatrzymani za wyłudzanie VAT przy obrocie paliwami

ABW poinformowała o zatrzymaniu kolejnych osób podejrzanych o wyłudzenia podatkowe oraz działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Straty Skarbu Państwa wynikające z działalności przestępczej przekraczają 80 mln zł.

Podano, że jeden z zatrzymanych kierował zorganizowaną grupą przestępczą i faktycznie zarządzał działalnością podmiotów wprowadzających do obrotu produkty paliwowe pochodzące z nielegalnego źródła. Drugi mężczyzna zarządzał działalnością spółek pozorujących obrót paliwem. 

Z ustaleń ABW wynika, że firmy wytwarzały fikcyjne faktury VAT oraz przyjmowały na swoje rachunki środki finansowe pochodzące z nadużyć. Środki te były następnie transferowane do kantoru wymiany walut, skąd - po przewalutowaniu - były wypłacane w gotówce i przekazywane organizatorom procederu.

Spółki zaangażowane w nielegalny proceder wystawiły puste faktury o wartości brutto przekraczającej 246 mln zł. Uszczuplenie podatku VAT i CIT szacowane jest na co najmniej 84 mln zł.

Jeden z zatrzymanych usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, drugi - zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Obydwu oskarżono także o pranie brudnych pieniędzy i popełnienie przestępstw skarbowych. Za zarzucane podejrzanym czyny grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 25 lat. 

Dotychczas zarzuty w śledztwie przedstawiono 29 osobom.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.