Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Orlen kończy budowę instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego

e-petrol.pl/fot. PKN Orlen
2021-05-06 / 09:25
Orlen kończy budowę instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego

Orlen Południe finalizuje budowę pierwszej w Polsce i największej w Europie instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Jak podano w komunikacie, inwestycja realizowana w rafinerii w Trzebini jest gotowa już w 90 proc.

Roczne możliwości instalacji wyniosą 30 tys. ton rocznie. W praktyce spółka pokryje aż w 75 proc. krajowe zapotrzebowanie na ten produkt.

Glikol propylenowy to bioprodukt, czysty i bezpieczny dla środowiska. Znajduje zastosowanie m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Na koniec 2021 roku Orlen Południe będzie wytwarzać 30 tys. ton ekologicznego glikolu rocznie. To aż o 10 tys. więcej od jedynej tego typu instalacji w Europie, która zlokalizowana jest w Belgii. Integralną częścią kompleksu w Trzebini będzie wytwórnia wodoru. Inwestycje na południu Polski przyczyniają się do realizacji strategicznych celów koncernu w obszarze nisko- i zeroemisyjnej energetyki.

Budowa instalacji do jego produkcji rozpoczęła się w Trzebini jesienią 2019 roku i mimo pandemii realizowana jest zgodnie z harmonogramem. Oddanie inwestycji przewidziane jest na ostatni kwartał 2021 roku.

- Inwestycja przyniesie korzyści spółce i całej Grupie Orlen. Do bogatego porfolio dodajemy nowy, ekologiczny produkt o szerokiej gamie zastosowań i od razu ustawiamy się w pozycji europejskiego lidera. Korzyści odniosą także lokalne firmy. Wykonawcami projektu są dwa polskie przedsiębiorstwa. Po jego zrealizowaniu współpracę ze spółką rozpoczną krajowi producenci biodiesla dostarczający glicerynę oraz odbiorcy ekologicznego glikolu – mówi, cytowany w komunikacie Marcin Rej, prezes zarządu Orlen Południe.

W materiałach prasowych Orlen podał, że do końca tego roku w Trzebini powstanie też wytwórnia wodoru, która stanowi integralną część kompleksu zielonego glikolu. Orlen Południe jako pierwszy w Polsce będzie wdrażać paliwo wodorowe. Roczna produkcja wodoru wyniesie 16 mln Nm3, z czego 75 proc. zostanie wykorzystane do wytwarzania glikolu. Pozostałe 25 proc. (4 mln Nm3) od razu znajdzie zastosowanie jako paliwo w transporcie. Podano, że Orlen Południe będzie produkować ok. 45 kg/h wodoru jakości paliwowej.

Wodór jakości paliwowej wykorzystywany będzie w głównej mierze jako paliwo w transporcie miejskim. PKN ma już podpisane listy intencyjne na rzecz rozwoju transportu bezemisyjnego w południowej części Polski z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie, Krakowskim Holdingiem Komunalnym oraz Miejskim Zakładem Komunikacyjnym w Bielsku-Białej.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.