Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Rafineria w Gdańsku trafi do odrębnej spółki

e-petrol.pl
2021-05-04 / 09:46
Rafineria w Gdańsku trafi do odrębnej spółki

Za niespełna dwa miesiące PKN Orlen ogłosi ostateczną strukturę transakcji dotyczącej zbycia 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos wraz z towarzyszącym dużym pakietem praw zarządczych. Portal Trójmiasto.pl podał, że w najbliższych miesiącach dojdzie też do wydzielenia gdańskiej rafinerii do jednej spółki, do której docelowo wejdzie nowy podmiot.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen w rozmowie z ISBnews powiedział, że jednym z elementów wdrożenia środków zaradczych jest przygotowanie rafinerii, która będzie funkcjonowała w formule rafinerii processingowej. Ze względu na fakt, iż aktywa rafineryjne w Grupie Lotos są rozłożone w różnych podmiotach, niezbędne jest ich skoncentrowanie w jednej spółce, do której docelowo wejdzie partner.   

Trojmiasto.pl przypomina, że jednym ze środków zaradczych, od jakich Komisja Europejska uzależniła zgodę na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen, jest zbycie 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos wraz z towarzyszącym dużym pakietem praw zarządczych, co da nabywcy prawo do blisko połowy produkcji rafinerii w zakresie ropy naftowej i benzyny. Jak na razie nie wiadomo, kto przejmie 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii Grupy Lotos oraz 80 proc. jej stacji paliw.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.