Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Orlen podał dane finansowe za I kwartał 2021 r.

e-petrol.pl
2021-04-29 / 09:52
Orlen podał dane finansowe za I kwartał 2021 r.

Grupa Orlen zakończyła pierwszy kwartał 2021 roku z zyskiem operacyjnym EBITDA wg LIFO na poziomie 2,4 mld zł i osiągnęła ok. 1,9 mld zł zysku netto – podał PKN Orlen w komunikacie prasowym. Rezultat, to m.in. efekt konsolidacji bardzo dobrego wyniku EBITDA Grupy Energa w wysokości 0,8 mld zł.

W komunikacie czytamy, że przychody wyniosły 24,6 mld zł, mimo niższego niż w analogicznym okresie ubiegłego roku przerobu ropy o (-) 19 proc. (r/r) i spadku sprzedaży o (-) 11 proc. (r/r) oraz niższej konsumpcji paliw spowodowanej pandemią COVID-19. W tym czasie koncern kontynuował kluczowe inwestycje rozwojowe, na które przeznaczył 1,8 mld zł. Zgodnie ze Strategią ORLEN2030, Zarząd zarekomendował wypłatę dywidendy za 2020 rok na poziomie 3,5 zł na akcję.

- Bardzo dobre wyniki finansowe, wypracowane przez Grupę Orlen w wyjątkowo trudnym otoczeniu rynkowym, potwierdzają zasadność przyjętych kierunków działania. Jednocześnie dzięki bezpiecznemu zarządzaniu finansami sprawnie funkcjonujemy i z powodzeniem realizujemy ambitne inwestycje rozwojowe. W pierwszym kwartale 2021 roku solidne wyniki wypracował segment detalu i petrochemii. Jednak szczególnie cieszą rekordowe rezultaty finansowe osiągnięte przez segment energetyki, przy znaczącym udziale Grupy Energa. To wszystko pozwala nam skutecznie dywersyfikować źródła przychodów i wzmacniać pozycję na globalnym rynku, a także wartość dla Akcjonariuszy. Grupa Kapitałowa Orlen jest silna, coraz bardziej odporna na zawirowania makroekonomiczne i dobrze przygotowana na strategiczne wyzwanie, jakim jest budowa koncernu multienergetycznego – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

W pierwszym kwartale 2021 roku podpisał z ExxonMobil kontrakt na dostawy surowca amerykańskiego i wzmacniając tym samym bezpieczeństwo energetyczne Polski. Zadecydował również o kontynuacji współpracy z Rosnieftem, w oparciu o nową 2-letnią umowę. Realizowano też kluczowe projekty energetyczne, z których priorytetem jest budowa morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Dodano, że wykonany został również kolejny ważny krok w kierunku przejęcia Grupy PGNiG oraz rozpoczęto wdrażanie projektu „Orlen w ruchu” – nowego formatu sprzedaży detalicznej.  

W pierwszym kwartale 2021 roku Grupa ORLEN osiągnęła: EBITDA LIFO na poziomie 2,4 mld zł, zysk netto wyniósł blisko 1,9 mld zł,  a przychody 24,6 mld zł.

Segment rafineryjny w pierwszym kwartale 2021 roku poprawił swój wynik o 162 mln zł w porównaniu do zeszłego roku, odnotowując EBITDA LIFO na poziomie (-) 191 mln zł – czytamy w komunikacie. Mocną pozycję ponownie potwierdził segment energetyczny, który wypracował w pierwszym kwartale prawie 1,1 mld zł EBITDA LIFO. To wynik ponad 2-krotnie wyższy niż przed rokiem.  

Segment detaliczny wypracował w pierwszym kwartale br. wynik na poziomie 548 mln zł EBITDA LIFO, pomimo spadku wolumenów sprzedaży o (-) 13% (r/r) na skutek niższego popytu na paliwa, spowodowanego pandemią COVID-19 oraz niższych marż paliwowych na rynku polskim i czeskim (r/r). Na wynik korzystnie wpłynął z kolei wzrost marż paliwowych na rynku niemieckim oraz marż pozapaliwowych na rynku polskim, czeskim i niemieckim (r/r). 

W pierwszym kwartale na stacjach paliw przybyło 74 punktów Stop Cafe/star Connect w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Na koniec pierwszego kwartału 2021 roku było ich łącznie 2229, w tym: 1729 w Polsce, 313 w Czechach, 146 w Niemczech, 28 na Litwie oraz 13 na Słowacji. 

Zgodnie z przyjętą strategią, koncern konsekwentnie dostosowuje sieć stacji do sprzedaży paliw alternatywnych. W rezultacie liczba punktów alternatywnego tankowania wzrosła o 111 (r/r) i obecnie wynosi 225, w tym: 180 punktów ładowania samochodów elektrycznych, 2 stacje wodorowe oraz 43 stacje CNG. Najwięcej jest ich zlokalizowanych w Polsce – 144, w Czechach 72, a w Niemczech 9.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.