Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Banki powinny przestać finansować paliwa kopalne

e-petrol.pl
2021-04-21 / 09:25
Banki powinny przestać finansować paliwa kopalne

Grupa 35 inwestorów skontaktowała się z 27 bankami, w tym JPMorgan Chase & Co., HSBC Holdings Plc i UBS Group AG. Zarządzający aktywami o wartości 11 bilionów USD wezwali banki do stopniowej rezygnacji z finansowania firm zajmujących się wydobyciem paliw kopalnych i skoncentrowania wysiłków na osiągnięciu celów porozumienia paryskiego.

Jak podała agencja Bloomberg, banki, jako dystrybutorzy kapitału w gospodarce światowej, odgrywają kluczową rolę w wysiłkach na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia. Coraz większa liczba działaczy, polityków i inwestorów apeluje obecnie do branży o wykorzystanie jej ogromnych zasobów w celu ułatwienia przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto.

Stephanie Pfeiffer, prezes Institutional Investors Group on Climate Change (IIGCC) uważa, że konieczne jest, aby banki podjęły i przyspieszyły działania wspierające cele porozumienia paryskiego.

Grupa 35 inwestorów zgromadzona przez IIGCC, w tym oddział Federated Hermes Inc. EOS i Pacific Investment Management Co. zwróciły się do 27 banków o zobowiązanie się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z ich działalności do 2050 r., w tym związanych z udzielaniem pożyczek, handlem i gwarantowaniem emisji, oraz o ustalenie tymczasowych celów redukcji emisji.

Inwestorzy uważają też, że banki powinny rozszerzyć swoją ekologiczną działalność finansową i wycofać się z wszelkich projektów, które są sprzeczne z porozumieniem paryskim.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.