Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa
XVII Spotkanie Branży Paliwowej Polski Rynek LPG

Sieć AS 24 Polska zachęca do optymalizacji kosztów tankowania

e-petrol.pl/fot. AS 24
2021-04-20 / 09:45
Sieć AS 24 Polska zachęca do optymalizacji kosztów tankowania

Przewoźnicy już od dawna korzystają z możliwości odliczania podatku VAT za paliwo, jednak część podmiotów nadal ma niepełną wiedzę na temat korzyści z odliczenia akcyzy paliwowej. Sieć AS 24 wskazuje, że skorzystanie z tej szansy pozwala wypracować nowe oszczędności dla firmy, a tym samym poprawić płynność finansową.

W komunikacie sieć podała, że nowowprowadzone podatki w niektórych krajach doprowadziły do zmiany układu cen paliw w Europie. Dzięki usługom EUROVAT, AS 24 Polska pomaga swoim klientom zredukować koszty paliwa poprzez zoptymalizowanie kwestii możliwych do odzyskania podatków.

- Poza samą stawką, spory wpływ na opłacalność konkretnego frachtu ma również cena paliwa. W 2021 roku jesteśmy świadkami zmiany układu sił na europejskim rynku cen paliw. Wszystko przez korekty w akcyzach paliwowych oraz podatkach ekologicznych, jakie wprowadziły niektóre państwa europejskie – mówi Filip Mikosz, manager ds. rozwoju biznesu oraz sprzedaży w AS 24 Polska oraz dodaje, że sieć pomaga klientom odnaleźć się w nowych regułach na rynku paliwowym. Przewoźnicy mogą bowiem odliczać od ceny paliwa nie tylko VAT, ale, w niektórych krajach, również podatek w formie akcyzy. Takie możliwości są korzystne dla wszystkich przewoźników z flotą pojazdów powyżej 7,5 tony DMC. Koszty związane z opłatami za paliwo stanowią znaczną część wszystkich wydatków firmy transportowej.

Możliwość odzyskania podatku akcyzowego dotyczy tankowań we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Belgii i Słowenii, a podstawą do skorzystania ze wszystkich możliwości odliczenia podatku VAT oraz podatku akcyzowego od oleju napędowego są karty AS 24 oraz AS 24 Eurotrafic.

Filip Mikosz podkreśla, że warto zainteresować się kwestią zwrotu akcyzy, bo podatek ten, w niektórych krajach stanowi nawet ok. 0,25 EUR.

Pandemia koronawirusa ma duży wpływ na branżę transportową, niemniej eksperci AS 24 Polska przewidują, że w 2021 roku jest realna szansa na odrobienie strat względem ubiegłego roku, choć dane z pierwszego kwartału br. wskazują na razie, że podaż usług transportowych wciąż znajduje się poniżej popytu z uwagi na ograniczone działanie gospodarki w Europie.
Słowa kluczowe: AS 24

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.