Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Trzy mobilne stacje regazyfikacji LNG

e-petrol.pl/fot. PGNiG
2021-04-15 / 14:54
Trzy mobilne stacje regazyfikacji LNG

W czwartek PGNiG podało, że spółka Gas-Trading z Grupy PGNiG dysponuje już trzema mobilnymi stacjami regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego. Instalacje wykorzystywane są jako dodatkowe źródło zasilania gazem albo w przypadku przerw w dostawach.

Cytowany w komunikacie wiceprezes PGNiG Robert Perkowski powiedział, że mobilne stacje to jedno z najlepszych i najszybszych w uruchomieniu rozwiązań stosowanych do tymczasowego lub awaryjnego zasilania gazem ziemnym. Umożliwiają bowiem tymczasowe dostarczanie gazu do odbiorcy w oczekiwaniu na ukończenie właściwej inwestycji gazowej. Pozwalają też bardzo szybko przywrócić dostawy gazu ziemnego odbiorcom na terenach dotkniętych usterkami sieci. W przypadku awarii gazociągu lub spadku ciśnienia pełnią rolę "pierwszej pomocy" do czasu usunięcia usterki.

Spółka podała, że jedna z takich mobilnych stacji została wykorzystana przy budowie właściwej stacji regazyfikacji LNG dla zakładów LG Electronics we Wrocławiu. Do czasu uruchomiania w listopadzie 2020 roku docelowej stacji, usługi tymczasowego zasilania zapewniała mobilna stacja regazyfikująca skroplony gaz ziemny.

Jak wyjaśnia PGNiG, zestaw do mobilnej regazyfikacji LNG składa się, oprócz cysterny LNG pełniącej rolę zbiornika, z dwóch pracujących naprzemiennie parownic atmosferycznych, podgrzewacza elektrycznego gwarantującego odpowiednią temperaturę gazu, nawanialni nadającej gazowi charakterystyczny zapach oraz stacji redukcyjnej. Instalacja jest w pełni zautomatyzowana, dzięki czemu jej praca nie wymaga stałego nadzoru operatora.  

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.