Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

W tym roku inflację podbiją wzrosty cen paliw

e-petrol.pl
2021-04-07 / 09:13
W tym roku inflację podbiją wzrosty cen paliw

Ekonomiści banku Pekao napisali w raporcie, że dynamiczne odbicie koniunktury na świecie, wzrost cen surowców, zaburzenia w dostawach, rosnące ceny transportu i osłabienie złotego spowodowały rewizję prognozy średniorocznej inflacji w 2021 r. do 3,2 proc. z 2,6 proc.

Ekonomiści z Pekao zrewidowali prognozę średniorocznej inflacji w 2021 r. do 3,2 proc., podczas gdy wcześniej spodziewali się inflacji w wysokości z 2,6 proc.
Ceny paliw wzrosły w ujęciu rocznym (7,6 proc.) po raz pierwszy od lutego 2020 r., notując jeden z najwyższych w historii wzrost w ujęciu miesięcznym (6,6 proc.). Wkład zmiany cen paliw do rocznego wskaźnika CPI był w marcu o 0,6 pkt. proc. wyższy niż w lutym.

Ekonomiści podkreślili jednak, że największym średnioterminowym ryzykiem w górę dla ścieżki inflacji pozostaje jednak utrwalenie się kursu złotego na niskim poziomie względem głównych walut.

Ekonomiści Pekao szacują, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii wzrosła w marcu do ok. 3,9 proc. r/r z 3,7 proc. r/r w lutym.
Słowa kluczowe: ceny paliw, inflacja

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.