Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Aktywa Grupy Lotos trafią do Saudi Aramco?

e-petrol.pl/fot. Grupa Lotos
2021-03-23 / 09:52
Aktywa Grupy Lotos trafią do Saudi Aramco?

Orlen jest na finiszu rozmów z potencjalnymi nabywcami 30 proc. udziałów rafinerii Lotosu. Zdaniem portalu Polityka Insight największe szanse na przejęcie części udziałów w rafinerii Gdańskiej ma Saudi Aramco, ale w grze - oprócz Saudów - są także MOL, BP i Circle K.

O możliwości przejęcia udziałów w Grupie Lotos przez Saudi Aramco mówi się już od grudnia. Zdaniem analityków, przejęcie części zakładu na północy Polski otworzyłoby dla koncernu z Arabii Saudyjskiej możliwość ekspansji w regionie Morza Bałtyckiego i Europie Środkowej. Jak wynika z nieoficjalnych informacji Saudi Aramco może zaoferować w ramach transakcji tanią, arabską ropę, a to oznaczałoby dla Orlenu możliwość dalszej dywersyfikacji dostaw surowca.

Zdaniem wiceprezesa Instytutu Staszica Dawida Piekarza, partnerstwo z Saudami - jeśli do niego dojdzie - będzie wykraczać poza wyłącznie dostawy arabskiej ropy; realne są projekty joint-venture np. w petrochemii, którą oba koncerny bardzo mocno rozwijają.

Saudowie nie będą jednak zainteresowani działalnością detaliczną, a więc częścią stacji benzynowych, którą także Orlen i Lotos muszą zbyć, aby sfinalizować fuzję zgodnie z warunkami Komisji Europejskiej.  

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.