Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Ministerstwo Finansów wyjaśnia zależność cen paliw od wysokości akcyzy

e-petrol.pl
2021-03-08 / 09:42
Ministerstwo Finansów wyjaśnia zależność cen paliw od wysokości akcyzy

W minionym tygodniu posłowie Koalicji Obywatelskiej zaapelowali o obniżenie przez rząd akcyzy na paliwo, aby zahamować wzrost kosztów tankowania. Ministerstwo Finansów odpowiedziało, że kwotowe stawki akcyzy na olej napędowy i benzyny nie były podwyższane od dekady, a ewentualne obniżenie akcyzy na paliwa nie jest jednoznaczne z obniżeniem cen detalicznych paliw.

Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów w stanowisku przekazanym PAP, wysokości stawek akcyzy wraz z opłatą paliwową na benzynę silnikową oraz olej napędowy dla Polski należą do najniższych w Unii Europejskiej i są na poziomie zbliżonym do minimów unijnych. Zapewniono, że w ostatnich latach rząd prowadził politykę niezwiększania obciążeń podatkowych paliw.

Resort napisał też, że ubiegłoroczne wyjątkowo niskie ceny paliw na wiosnę zeszłego roku były wynikiem ogólnoświatowego zamknięcia gospodarek z uwagi na pandemię koronawirusa. Obecnie mimo wprowadzania przez rządy państw szeregu obostrzeń, przemysł funkcjonuje normalnie i ceny paliw wróciły do poziomów zbliżonych do tych sprzed pandemii.

Ministerstwo podkreśliło, że ewentualne obniżenie akcyzy na paliwa silnikowe nie jest jednoznaczne z obniżeniem cen detalicznych paliw, bowiem obniżka akcyzy może być „przechwycona” przez producentów i dystrybutorów paliw silnikowych, a tym samym nie znalazłaby odzwierciedlenia w niższych cenach paliw.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.