Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Komisja sejmowa nie rekomenduje zmian w projekcie noweli Prawa celnego

e-petrol.pl
2021-02-26 / 09:46
Komisja sejmowa nie rekomenduje zmian w projekcie noweli Prawa celnego

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych negatywnie zaopiniowała w czwartek poprawki KO do projektu noweli Prawa celnego i innych ustaw – podała PAP.

Projekt, który był przedmiotem prac komisji, dotyczy m.in. ujednolicenia i usprawnienia wydawania decyzji dotyczących naliczania należności celnych i podatkowych oraz opłaty paliwowej i opłaty emisyjnej w związku z importem towarów oraz wprowadzenia rozwiązań dotyczących identyfikacji cudzoziemców do celów podatkowych. Obejmuje też zmiany dotyczące gier hazardowych. 

Komisja rozpatrzyła w czwartek trzy poprawki zgłoszone dzień wcześniej podczas drugiego czytania przez Arkadiusza Marchewkę (KO). Jedna z poprawek przewidywała utrzymanie obecnie obowiązującego zakazu lokalizowania salonów gier na automatach tam, gdzie w ciągu ostatnich 5 lat wykryto nielegalne urządzania do gier na automatach. Kolejne poprawki zmierzały do utrzymania konieczności przechowywania materiału audiowizyjnego w przypadku automatów do gier przez 3 lata (zamiast proponowanego skrócenia tego okresu do roku). Wszystkie poprawki zostały zaopiniowane negatywnie.

Projekt zakłada również, że należności celne, należności podatkowe oraz opłaty z tytułu importu towarów będą określone przez naczelnika urzędu celno-skarbowego w jednej decyzji i po przeprowadzeniu jednego i wspólnego dla wszystkich tych należności i opłat jednego postępowania.

Nowe rozwiązania przewidują też zwrot opłaty paliwowej w przypadkach i na zasadach przewidzianych dla zwrotu podatku akcyzowego na wniosek podmiotu uprawnionego do takiego zwrotu. Opłata paliwowa będzie zwracana ze środków wcześniej wpłaconych do funduszy: Krajowego Funduszu Drogowego, Funduszu Kolejowego i Funduszu Rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (od 2022 r.).

Informacje o opłacie emisyjnej (w przypadku importu paliw silnikowych) będzie przyjmował naczelnik urzędu celno-skarbowego; dotychczas było to zadanie naczelnika urzędu skarbowego.
Słowa kluczowe: nowelizacja prawa celnego

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.