Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Spółka z Grupy Orlen wybuduje kolejną farmę fotowoltaiczną

e-petrol.pl
2021-01-21 / 13:04
Spółka z Grupy Orlen wybuduje kolejną farmę fotowoltaiczną

Energa z Grupy Orlen poinformowała o planach budowy nowej farmy fotowoltaicznej o mocy około 100 MW - PV Mitra, która powstanie na poeksploatacyjnych terenach kopalni Adamów w gminie Przykona w Wielkopolsce.

Podano, że instalacja będzie elementem powstającego Centrum OZE Energa, którego łączny potencjał w różnych źródłach odnawialnych wynosi ok. 160 MW.

- W zaprezentowanej przez nas niedawno strategii Orlen2030 jasno zadeklarowaliśmy, że będziemy inwestować w odnawialne źródła energii. Już teraz posiadamy ok. 450 MW zainstalowanych w OZE, a w perspektywie dekady chcemy zwiększyć nasze odnawialne moce do 2,5 GW. W tym roku planujemy pozyskanie pozwolenia na realizację jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Będzie to kolejny ważny krok w rozbudowie nowoczesnego, niskoemisyjnego segmentu energetycznego i dalszej dywersyfikacji źródeł przychodów koncernu – powiedział, cytowany w komunikacie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Podano, że projekt PV Mitra znajduje się w fazie prac planistycznych, w tym trasowania linii elektroenergetycznych, które połączą inwestycję z siecią przesyłową. Trwają również działania zmierzające do uzyskania kompletu decyzji administracyjnych, w tym uzyskania warunków przyłączeniowych i pozwolenia na budowę.

Na terenie tym już teraz działa uruchomiona w lipcu 2020 r. farma wiatrowa Przykona o mocy 31 MW. Obok niej powstanie farma fotowoltaiczna PV Gryf o mocy 20 MW. W momencie oddania do użytku będzie to największa instalacja fotowoltaiczna wśród aktywów OZE Energi. 

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.