Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Anwim prognozuje ożywienie na rynku paliw od wiosny

e-petrol.pl
2021-01-15 / 09:54
Anwim prognozuje ożywienie na rynku paliw od wiosny

Zapotrzebowanie na paliwa prawdopodobnie zmniejszy się w I kwartale 2021 r. zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym, jednak począwszy od II kwartału br. nastąpi ożywienie gospodarcze związane ze zmniejszającym się wpływem pandemii na działanie przedsiębiorstw, przewiduje dyrektor ds. zaopatrzenia logistyki i klientów kluczowych, członek zarządu Anwimu Zbigniew Łapiński.

- Obecnie, pomimo utrzymującego się niskiego popytu na paliwa oraz wysokich stanów magazynowych ropy naftowej, mamy do czynienia ze wzrostem cen ropy oraz paliw gotowych na rynkach międzynarodowych. Jest to efekt przede wszystkim poprawy nastrojów związanych z nadziejami na skuteczną walkę z pandemią, z uwagi na rozpoczęte na szeroką skalę szczepienia. Gracze rynkowi przewidują zatem polepszenie globalnej koniunktury gospodarczej. Lepsze nastroje panujące na rynkach surowcowych oznaczają z reguły wzrosty cenowe, z czym w ostatnich tygodniach mamy do czynienia. Uważam jednak, że obecna cena baryłki ropy w wysokości powyżej 55 USD jest nieco na wyrost. Od początku listopada cena ropy wzrosła o ponad 40 proc. Dlatego też, według mojej opinii, w najbliższym czasie powinniśmy obserwować stabilizację cen 'czarnego złota' lub wręcz ich spadek  - powiedział Łapiński, cytowany w komunikacie.

Łapiński podkreślił, że pierwszy kwartał roku, szczególnie styczeń i luty, to okres najniższej konsumpcji paliw silnikowych w Polsce. Dodatkowo, mamy obecnie do czynienia z istotnymi obostrzeniami, które wyhamowują gospodarkę. Dodał, że w najbliższych dniach należy spodziewać się wzrostu cen detalicznych, natomiast, zgodnie z wcześniejszym uzasadnieniem, w kolejnych tygodniach powinniśmy mieć do czynienia z ustabilizowaniem się cen, a następnie być może z powolnym spadkiem.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.